Znojmo 790: Objevte kouzlo divadelní noci i historii 19. století

Sobotní noc 19. listopadu bude ve Znojmě i v celé Evropě věnována otevřeným divadlům a početné skupině jejich příznivců, kteří dostanou jedinečnou příležitost prohlédnout si prostory jindy divácké obci skryté a prožít neopakovatelný večer. Ve Znojmě se navíc stane i připomínkou důležitých událostí 19. století.

Noc divadel nabídne návštěvníkům Městského divadla ve Znojmě v komponovaném večeru od 17.00 do 22.00 hodin speciální program a výjimečné zážitky. V rámci Noci divadel si připomeneme národní obrození ve Znojmě, osobnost Jana Vlka i historii Znojemské Besedy, která vznikla právě v době národního obrození a za jejímž vznikem Jan Vlk stál. V podání dětí z hudební třídy 4. C ze ZŠ Pražská tu například zazní i píseň Přijde, jaro přijde, kterou Jan Vlk složil.

Návštěvníci divadla se mohou těšit na Pohodu u baru – směs písní Jaroslava Ježka s texty Voskovce a Wericha, semaforské písničky i muzikálové melodie. Zájemci budou moci nahlédnout do prostor v zákulisí, kde na ně budou mimo jiné čekat herci Divadelního spolku Rotunda. Znojemské žákyně oboru kosmetička nabídnou malování na obličej i večerní líčení.

Na jevišti milovníky tance potěší tanečníci z Tanečního a pohybového studia M&M. Chybět nebude ani krátká přednáška v podání scénografa Jaroslava Milfajta, tentokrát o konstrukci a stavbě divadel od konce 19. století do dnešních dnů. Ve 20.00 hodin se čeká překvapení, které má účastníky Noci divadel pobavit.

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008. K mnoha evropským státům se Česko připojilo prvním ročníkem Noci divadel 16. listopadu 2013. Zúčastnilo se jej osmdesát amatérských i profesionálních divadel a souborů z pětadvaceti měst a navštívilo jej přes 40 000 diváků.

Nahlédnutí do historie: Listopad – průlet 19. stoletím

divadlo-a-znojmo790
image-1988

Století páry a národního obrození

Devatenácté století se i do historie města Znojma zapsalo jako dynamické období rozvoje průmyslu, železnice i spolkové činnosti. Mezi léty 1869 až 1871 vzniklo původní znojemské nádraží (zničené na konci druhé světové války) v rámci provozu Rakouské severozápadní dráhy propojující parními vlaky Prahu s Vídní a jen o pár let později založil ve Znojmě svoji slavnou keramickou továrnu Rudolf Ditmar (1878). Nejen továrny a parní lokomotivy posouvaly život znojemských občanů kupředu. Rychlé tempo století páry si udržela i znojemská kultura ducha i těla – vznikla znojemská tělocvičná jednota Sokola, vůbec první český spolek ve městě tzv. Beseda Znojemská (založená roku 1870 znojemským buditelem Janem Vlkem), ale i městské muzeum tj. dnešní Jihomoravské muzeum ve Znojmě (1878). A století velkého pokroku a rozvoje uzavřelo ve Znojmě slavnostní otevření nového městského divadla (1900), už tehdy vybaveného telefonem, elektrickým osvětlením i klimatizací.

 

Program ke stažení:

thumbnail of noc-divadel-program