Výstava Znojmo a jeho proměny v čase

Jihomoravské muzeum ve Znojmě připravilo na sklonek letošního roků průřezovou výstavy svými obrazovými fondy. Tematicky jsme se snažili přizpůsobit názvu výstavy, a to reflektovat především stavební vývoj královského města Znojma.

Vzhledem k jeho dlouhé historii je to velmi cenná kolekce jak z hlediska stavebně-historického vývoje, tak především i vývoje uměleckého. U obrazů si ovšem musíme uvědomit, že ne vždy to co vidíme je přesný odraz reality ve smyslu fotografickém, ale často vidíme umělcův rukopis „zkrášlení reality“ pro celkový dojem z obrazu. Přesto se u nejstarších obrazů jedná o mimořádně cenné doklady proměn města v čase.

K vidění bude většina dominant města z pohledu několika staletí. Nejstarším dílem je mědirytina Jorise (Georga) Hoefnagela z roku 1617. Nejpočetnější kolekce grafických prací pochází z 19. století především díky vynálezu litografie, která střídá dříve běžné, avšak náročné rytiny. Z litografů musíme zmínit Karla Würbse, Ludwiga Czerného, Josefa Bedřicha Zwettlera, ale na výstavě je zastoupeno mnoho dalších autorů. V kolekci olejomaleb vynikají především dvě rozměrné veduty Znojma a to z let 1688 od neznámého autora a druhá z roku 1798 od Johanna Ceregettiho. Vystaveny jsou mnohá díla od významných autorů, např. Matěje Adolfa Charlemonta, Theodora von Hörmanna, Franze Flora, Giovanniho Monsorna. Ve 20. století jsou zastoupeni téměř všichni malíři zde činní (Alexander Pock, Carl Gödel, Oskar Dvořák, Oskar Pafka, Othmar Faust-Swerak, Eduard Schickl, Franz Nowotny, Josef Růžička, Lojza Budík a další).

Výstava je příspěvkem Městu Znojmu k jeho 790. výročí od povýšení Přemyslem Otakarem I. na královské město.

VÝSTAVA ZNOJMO A JEHO PROMĚNY V ČASE
Dům umění – výstavní sály v 1. patře, Masarykovo nám. 11, Znojmo
25. 11. 2016 – 4. 1. 2017
út-so: 9.00-11.30 12.00-17.00
Více na www.muzeumznojmo.cz

plakat_znojmo_m
image-2007