Vinobus VOC Znojmo je horkou novinkou letošní turistické sezóny na jižní Moravě. Využít jej mohou ale i místní. Vinobus je totiž doveze na nejrůznější místa Znojemska, aby ukázal nejen zdejší krásy, ale také um místních vinařů nebo vyhlášené památky. Znojemskem brázdí od začátku dubna. Zatím vždy od pátku do neděle, od června zahájí denní provoz.

„Za první dubnový víkend jsme si vyzkoušeli opravdu všechno. Měli jsme turisty, kteří si projeli celou trasu. Někteří vystoupili po cestě a dále pokračovali na kole a dokonce jsme přivítali i první návštěvníky ze zahraničí – z Rakouska, ale i z Kanady,“ hodnotí první dojmy z provozu Vinobusu předseda VOC Znojmo František Koudela.

Ve Vinobusu jezdí s cestujícími také proškolený průvodce, který přímo na cestě vypráví nejen zajímavosti o místech, kterými projíždějí, ale informují také o nadcházejících akcích ve Znojmě i dalších obcích. Zaručeno je také to, že na každé zastávce drží minimálně jedno vinařství vinařskou pohotovost, i když otevřených vinařství bývá zpravidla více. „Naším cílem je dovézt návštěvníky přímo tam, kde se víno produkuje – na vinice, do vinného sklepa i za samotnými vinaři,“ dodává Koudela.

Trasy Vinobusu lemují i četné památky. Na jednu z nich se budou moci cestující příští víkend podívat zdarma. Měsíc duben totiž ve speciálním kalendáři akcí Znojmo 790 symbolizuje 12. století, tedy období, kdy bylo Znojmo hlavní městem Moravy. Důležitým centrem Moravy – zejména turistickým – je Znojmo i dnes. Duben tak patří propagaci města a Vinobusu. Město si proto pro cestující připravilo malý dárek. Ti, kteří budou Vinobusem cestovat o víkendu od 15. do 17. dubna a projedou si celou trasu, dostanou volnou vstupenky na prohlídku znojemské radniční věže. Ti, kteří se na okruh Vinobusem vydají tento víkend, dostanou na památku od VOC Znojmo tričko Vinobusu.

Vinobus VOC Znojmo je společným projektem vinařů sdružených do spolku VOC Znojmo. Hlavními podporovateli Vinobusu jsou Jihomoravský kraj, město Znojmo, Vinařský fond ČR a obce Tasovice a Chvalovice. Právě za účasti jeho největších podporovatelů bude Vinobus v rámci programu Festivalu vína VOC Znojmo (8. května) slavnostně pokřtěn. Více informací na vinobus.vocznojmo.cz nebo na facebooku VOC Znojmo.