Veselo bude i ve Veselé. Vinobraní se rozrůstá o 12. scénu

Znojemské historické vinobraní je rok od roku bohatší. Letos se rozrůstá o další novou scénu, v pořadí už dvanáctou. „V ulici Veselá nabídneme návštěvníkům uvolněnou atmosféru a hudební a šermířská vystoupení. Jde tak již o pátou historickou scénu, kterou v programu máme,“ říká starosta Vlastimil Gabrhel.

„Každým rokem se snažíme vinobraní obohatit něčím novým – letos tedy mj. i novou scénou. Pro příští rok ji hodláme ještě vylepšit, ale už nyní se mohou návštěvníci těšit na to, že i na ulici Veselá se takříkajíc ocitnou ve středověku. Sednout si totiž budou moci třeba na balíky slámy a v rámci programu je čeká řada pouličních vystoupení,“ přibližuje František Koudela, ředitel Znojemské Besedy, která vinobraní pořádá. V pátek scénu ve 13 hodin slavnostně otevřou konšelé a program zde zahájí rytířský turnaj v podání skupiny Herold. Ten doplní žonglérské vystoupení kejklíře Čabíka, dobová hudba a tance nebo šermířská klání. Sobotní program nabídne opět souboje, hudbu i tanec, v podvečer pak fakírské umění a večer spojení ohňové a hudební show v podání skupiny Innominatus a Holba.

Atmosféra středověku je pro znojemské vinobraní charakteristická a je patrná na každém kroku: ať už jde o historická tržiště na Václavském a Mikulášském náměstí a na ulici Přemyslovců, nebo o scény s historickým program (Václavské a Mikulášské náměstí a Ulička chudiny), rytířské turnaje v hradebním příkopu nebo dobové mázhauzy, kterých jsou v centru města desítky. „Do 9. září se mohou mázhauzy přihlásit do soutěže ‚Za pořádný mázhauz pořádná odměna‘, kterou chceme motivovat všechny provozovatele mázhauzů. Snažíme se, aby znojemské mázhauzy měly neopakovatelnou atmosféru s nádechem středověku a zapadaly do koncepce našeho vinobraní. Kritérii tradičního mázhauzu jsou dobová hudba, dobové oblečení, dobový vzhled mázhauzu a nabízený sortiment. Každé splněné kritérium znamená odměnu 1 000 korun,“ připomíná starosta Gabrhel.

O středověkou atmosféru nebude nouze ani po skončení programu na pódiích. Jednou z dalších novinek je totiž Hudba v ulicích, aneb středověk nikdy nespí. Na Obrokové ulici, Divišově náměstí, ulici Přemyslovců a Zámečnické ulici se v pátek a v sobotu ve 22:30 hodin rozezní dobová hudba, která bude návštěvníky bavit další hodinu a půl. „Bude to taková hudba na dobrou noc,“ doplňuje Koudela. Hrát budou skupiny Gnomus, Musica Canora, Arcus a Holba.

Znojemské historické vinobraní je největším svátek vína v České republice. Letos se koná od 16. do 18. září. Třídenní multižánrový program bude probíhat na celkem dvanácti scénách a tradičně nabídne nejen unikátní průvod krále Jana Lucemburského, ale také mimořádně kvalitní hudební program. Tentokrát na vinobraní přivítáme kapely Divokej Bill, Jelen, IMT Smile nebo Katapult, vystoupí i skvělí bratři Ebenové nebo zpěvačky Barbora Poláková, Marta Jandová a Eva Pilarová. V pátek a sobotu se bude vybírat vstupné, nedělní program bude pro všechny zdarma. Permanentku v předprodeji je možné zakoupit přes síť Ticketpro a v Turistickém informačním centru v Obrokové ulici ve Znojmě. Více informací na www.znojemskevinobrani.cz.