Únor – průlet 10. stoletím: první slavná bitva

Znojmo se se svojí polohou na křižovatce obchodních cest na přechodu mezi úrodným jihomoravským úvalem a Českomoravskou vrchovinou stalo v minulosti dějištěm mnoha významných bitev. K první došlo kolem roku 950. K opevněnému Hradišti sv. Hippolyta přitáhli tehdy ještě divocí Maďaři, postrach celé střední Evropy. Nepřátelské obléhání způsobilo značné škody, nicméně Maďaři odtáhli s nepořízenou a život na Hradišti pokračoval brzy dále. V následujících staletích se o Znojmo bojovalo ještě mnohokrát a v těžkých časech se vždy tříbila odvaha i odolnost Znojemských.

V 21. století se slavné znojemské bitvy odehrávají naštěstí už pouze na sportovních kolbištích. Jednu slavnou, avšak přátelskou sportovní bitvu zažijeme v únoru ve Znojmě.

Oslavy 790 let nabídnou v únoru unikátní hokejovou bitvu – HC Orli Znojmo vs. HC Kometa Brno

V pátek 12. února se odehraje na zimním stadionu ve Znojmě unikátní hokejová bitva. Tváří v tvář proti sobě nastoupí hokejové týmy Znojma a Brna, aby se utkaly o pohár hejtmana Jihomoravského kraje.

Motto našich celoročních oslav k 790 letům povýšení na královské město zní: Proleťte se slavnými staletími Znojma. Ve své historii svedli Znojmáci mnoho slavných bitev. Napadlo nás, že bychom si mohli válečnickou historii a tradici našeho města připomenout hokejovou bitvou týmů, které se běžně nepotkávají. A díky ochotě obou klubů na led Orlů Znojmo dorazí Kometa Brno. A my se tak můžeme těšit na konfrontaci mezi týmem z mezinárodní EBEL ligy a špičkovým mužstvem české Extraligy. Pro diváky to bude opravdový sportovní svátek!

Banner

Po dohodě s oběma kluby je zápas naplánován v době reprezentační pauzy na pátek 12. února od 18:30 na zimním stadionu ve Znojmě. Přímý přenos nabídne televizní stanice SPORT 5.

Věříme, že znojemské hokejisty přijdou podpořit všichni jeho fanoušci! Hokejisté k zápasu nastoupí ve speciálních dresech vyrobených ke znojemskému 790. výročí a na zápas se těší i samotní hokejisté. „Pro každého hráče je lepší hrát než trénovat, proto věřím, že utkání s Kometou bude pro nás i dobrou přípravou na play-off. Hlavně ale doufáme, že to bude sportovní zážitek pro naše fanoušky. Hokej hrajeme pro ně, a tak bereme tento výjimečný zápas jako poděkování fanouškům za podporu v rámci celé sezóny,“ říká znojemský odchovanec Jan Lattner.

Foto 2
image-1423

Předprodej vstupenek odstartuje v pondělí 1. února na pokladnách znojemského zimního stadionu a bude probíhat ve více vlnách. Až do soboty si budou moci lístky přednostně zakoupit majitelé permanentních vstupenek Orlů. Od neděle 7. 2. budou lístky v prodeji i ostatním zájemcům. Internetový prodej případných zbylých vstupenek bude probíhat od středy 10. 2. Z technických důvodů nejsou vstupenky v prodeji v hrací dny EBEL. Více info o vstupném a prodeji na www.hcorli.cz.

Každý, kdo si vstupenku koupí, obdrží i speciální fandící dárek – placku Orlů s logem 790. Vybrané vstupné půjde v plné výši na dobročinné účely, a to jak subjektům ve Znojmě, tak subjektům z Brna.

Historie znojemského hokeje

Lední hokej se ve Znojmě hrál už od roku 1933, kdy byl místní klub založen. Výraznějších úspěchů ale dosáhl až v 90. letech 20. století společně se vstupem podnikatele Jaroslava Vlasáka. Znojmo v roce 1994 získalo práva na 2. národní ligu, na zimní stadion začaly proudit tisíce diváků a v roce 1997 mohli po vítězné baráži se Sokolovem slavit postup do 1. ligy. Tu Znojemští orli senzačně vyhráli hned v první sezoně a v baráži o extraligu s Opavou dokonce vedli 3:0 na zápasy, nakonec ale podlehli 3:4. O rok později už extraliga Orlům neproklouzla. Po opětovném vítězství v 1. lize porazili v rozhodujícím sedmém utkání baráže slavnou Duklu Jihlava a cesta zpět do Znojma lemovaná tisíci příznivců se změnila v oslavnou jízdu šampionů.

Ani v nejvyšší soutěži se Orli neztratili. Premiérovou sezónu zakončili na devátém místě, těsně za branami play-off. O rok později překvapili všechny druhým místem po základní části, hned za suverénním Vsetínem, ve čtvrtfinále ale po sedmizápasové sérii podlehli Slavii. Čtvrtfinále se na dlouhou dobu stalo znojemským prokletím. Tým tažený slovenskou dvojicí Peter Pucher – Marek Uram postupně v této fázi neuspěl proti Zlínu (3:4 na zápasy), Pardubicím (2:4) a v nervydrásajících nájezdech sedmého duelu ani napodruhé proti Slavii. Sezóna 2004/05 se nesla ve znamení výluky v NHL, během níž orlí dres oblékaly největší hvězdy českého hokeje: Tomáš Vokoun, Patrik Eliáš, Martin Havlát nebo Karel Rachůnek. Výsledkově ale sezóna nevyšla a Orli se nedostali do play-off.

O rok později znojemský hokej slavil svůj dosud největší úspěch. Pod vedením trenérského dua Hořava – Votruba, s olympijským vítězem Jiřím Dopitou v útoku a Jiřím Trvajem v bráně porazili Orli ve čtvrtfinále Vítkovice 4:2 na zápasy. V semifinále poté nestačili na Spartu, přebrali ale pohár a medaile za celkové třetí místo. Další sezóny se nesly ve znamení postupného úpadku extraligového hokeje. V ročníku 2006/07 ještě Znojmo ze stavu 0:3 dokázalo potrápit Pardubice v sedmizápasové sérii, následující sezónu ale vypadlo v předkole play-off a o rok později dokonce obsadilo až 13. příčku. Sezóna 2008/09 se ukázala být poslední extraligovou. Práva na nejvyšší soutěž byla převedena do Brna, ve Znojmě vznikl spojením místních podnikatelů nový klub, který pokračoval v druhé nejvyšší soutěži.

hokejiste
image-1424

Ve dvou prvoligových sezónách skončil tým vždy ve čtvrtfinále, jaro 2011 se ale do análů hokeje ve Znojmě navždy zapsalo za dvou důvodů. Tím prvním byl triumf Orlů v juniorské extralize, kdy silná generace znojemských odchovanců zaskočila slavnější extraligové týmy a po finálovém vítězství nad Karlovými Vary vybojovala překvapivý titul. Druhým se pak o dva měsíce později stal odvážný krok v podobě vstupu do mezinárodní Erste Bank Eishockey Ligy (EBEL), mezinárodní ligové soutěže klubů z pěti evropských zemí.

Orli Znojmo se tak stali historicky prvním českým klubem, který začal působit v mezinárodní ligové soutěži. V atraktivní konkurenci sedmé nejkvalitnější evropské ligy dokázali hned v úvodní sezóně překvapit a probojovat se po dramatickém závěru sezóny do play-off. Na úspěšném vstupu do soutěže chtějí stavět i v dalších sezónách na mezinárodní scéně.


Oslavy 790. výročí nabídly unikátní hokejovou bitvu a pomohly dobré věci

V pátek 12. února se na zimním stadionu ve Znojmě odehrála unikátní hokejová bitva. Tváří v tvář proti sobě nastoupily hokejové týmy Znojma a Brna, aby se utkaly o pohár hejtmana Jihomoravského kraje. Výjimečný hokejový zápas byl součástí letošních oslav 790 let založení královského města Znojma.

Že šlo o divácky atraktivní zápas, se ukázalo pár dnů po zahájení prodeje vstupenek – vyprodáno bylo tři dny před utkáním. V zaplněném hledišti fandilo 4 800 lidí, další desítky tisíc lidí sledovaly přímý přenos utkání na televizní stanici SPORT 5.

Na stadionu vládla výborná atmosféra, obě mužstva hrála s obrovským nasazením. Fanouškům se hokej opravdu musel líbit, i když pohár nakonec nad hlavu zvedla Kometa. Po nevyužitých šancích Znojma udeřilo jako první Brno, které využilo přesilovou hru. Ve druhé části Orli vyrovnali, ovšem soupeř vzápětí znovu odskočil. Těsný stav vydržel až do úplného závěru, kdy hosté potrestali otevřenou znojemskou obranu a pečetili své vítězství. Podrobné info k zápasu najdete na www.hcorli.cz.

„Chtěl bych poděkovat oběma klubům za to, že do toho s námi šli. Myslím, že zápas nabídl zajímavou konfrontaci mezi týmem z mezinárodní EBEL ligy a špičkovým mužstvem české Extraligy. Pro diváky to byl opravdový sportovní svátek,“ řekl místostarosta Znojma Jan Grois.

Atrakcí pro fanoušky bylo i speciální selfie logo Znojmo 790, které bylo poprvé odhaleno právě na hokeji. Hokejovou podobu ponese logo až do Velikonoc, kdy se ze zimního stadionu přemístí do centra.

Vyprodané hlediště znamenalo nejen skvělou atmosféru při zápase, ale také fakt, že každý, kdo v něm seděl, přispěl na dobrou věc – vybrané vstupné půjde na dobročinné účely. Konkrétně půjde finanční podpora těmto subjektům: Dětskému centru Znojmo, p. o. JMK, Dětskému oddělení Nemocnice Znojmo, p. o. JMK, Nadačnímu fondu Komety a Domovu pro seniory ve Znojmě.

Dobročinnost akce se odráží ještě v jednom aspektu. K pátečnímu duelu nastoupili hráči Orlů Znojmo ve speciálních dresech, které se budou dražit. Výtěžek dražby bude připojen k částce, která poputuje na konta výše zmíněných znojemských a jihomoravských organizací.

Více fotografií naleznete na facebooku HC Orli Znojmo a města Znojma.

Foto: Rostislav Pfeffer+ archiv města Znojma