Srpen – průlet 16. stoletím: Příchod okurek

16. století znamená pro Znojmo zlatou éru. Město začíná výrazně profitovat ze spojení Moravy a Rakous pod žezlem Habsburků po roce 1526. U Znojma se každý druhý rok shromažďují moravská a česká stavovská vojska táhnoucí na pomoc proti Turkům, kvete obchod s vínem i s luxusním zbožím. Pozdní gotika a renesance, dnes často skrytá za mladšími fasádami domů, se ve Znojmě předvádí v míře, která nemá v českých zemích takřka obdoby. Město v čele s bohatým, převážně německy hovořícím patriciátem se po roce 1540 přiklání k luterskému, evangelickému vyznání. To se přirozeně nelíbí louckému opatovi Sebastianovi Freytagovi z Čepirohu, patronovi chrámu sv. Mikuláše. Nemůže s tím ale nic dělat, Morava je v oné době zemí s největší náboženskou svobodou. Opat proto zaměřuje pozornost jinam: zakládá v Louce proslulý hudební seminář a přiváží z Uher semena okurek. Přestože dalších dvě stě let bude nová plodina na okraji zájmu, díky šikovnosti louckých farníků z obcí pod Znojmem vznikne křížením s odrůdami z orientu slavná znojemská okurka, která přinese městu novou slávu a začlení se k pokladům české národní kuchyně.

 

Slavnosti okurek

Přijďte se v srpnu pobavit na Znojemské slavnosti okurek věnované 790. výročí založení královského města. Konají se 5. – 6. srpna na Masarykově náměstí ve Znojmě. Info o akci budeme postupně doplňovat.

okurky---na-délku
image-1800

 

Slavnosti okurek vzdají hold rodinnému stříbru Znojma

Okurky jsou tady už více než 440 let a pořád se jich nemůžeme nabažit. Znojmo je okurkami proslulé daleko za hranicemi kraje i naší republiky, a tak srpen nemůže patřit ničemu jinému než tradičním Slavnostem okurek.

Těšit se můžete nejen na bohatý kulturní program, ale i na gastroshow, kde budete moci ochutnat okurku v nejrůznějších podobách. Připraveny jsou i tři soutěže – Nejlepší sterilovaná okurka, Nejlepší rychlokvaška a Plnění sklenic na čas. Součástí okurkových slavností budou farmářské trhy.

Program
image-1801

Okurky všude, kam se podíváš. I na gastroshow

Hlavní program Slavností okurek proběhne na Masarykově náměstí, kde se již na počátku minulého století konaly velké okurkové trhy. Ve spolupráci se značkou Znojmia od Hamé, partnerem akce, zde budete mít možnost ochutnat a zakoupit nejen šťavnaté nakládané okurky, ale i jiné druhy nakládané zeleniny. Ty po oba dva dny doplní i výběr z nabídky dalších produktů na farmářských trzích.

„Velmi rádi jsme přijali nabídku partnerství této tradiční akce. Okurky Znojmia patří mezi naše vůbec nejúspěšnější výrobky. Již dlouhé roky je vyrábíme podle tradiční receptury, kterou si pečlivě chráníme a která je stále stejná kvůli tomu, že zaručuje osvědčenou kvalitu, na kterou jsou spotřebitelé zvyklí,“ říká Martin Štrupl, generální ředitel společnosti Hamé.

pátek 5. srpna se můžete těšit na originální gastroshow, při které okusíte nevšední speciality připravené z okurek mistry kuchaři Jiřím Lotem, Václavem Šmerdou a Romanem Ťulpou. Zastavit se můžete u stánku Káva ProtiProudu nebo na koktejl k Illegal baru. Atmosféru pátečního dne oživí flašinetář, cimbálová muzika Denár či večerní koncert kapely Šarivari Swing Band.

 

Jídlo
image-1802

 

A na co se můžete v rámci páteční gastroshow těšit?

 

  1. vstup v 16:00

 

Předkrm

Znojemský salát z hovězích uzených tlam s okurkovou marmeládou

Rolka s marinovanou vepřovou kotletou plněná okurkovým tartarem a hořčicovým vinaigrettem

 

Hlavní chod

Pomalu pečená selečí krkovice v pepřovém koření, znojemský smetanový krém s houbovou žemlovkou

Domácí staromoravské buchtičky s vanilkovým krémem a okurkovo-rebarborovým ragú

 

  1. vstup v 18:00

 

Předkrm

Plněná bylinková palačinka s lehkým drůbežím salátem z Podyjí, chlazené okurkové lečo

 

Hlavní chod

Královské kuřecí špalíčky, okurková rajta, pečený brambůrek s rozmarýnem

Zámecké selátko, kedlubnovo-okurkové zelí, bramborové šulánky s pečenou cibulkou

 

Dezert

Okurková panacotta s mátou a meruňkovo-tvarohovou pěnou, lesní ovoce

 

Sobota ve znamení soutěží

Sobota 6. srpna bude v zájmu hledáčku návštěvníků slavností především díky atraktivním soutěžím o Nejlepší sterilovanou okurku a o Nejlepší rychlokvašku. Přihlásit se a doručit vzorky lze do 29. července do 14.00 hodin, a to na adresu Milan Stehlík, Znojemská Beseda, Masarykovo náměstí 22, 669 02 Znojmo ([email protected], tel. 733 621 632). Podmínkou je zaslat dva vzorky do soutěže o Nejlepší sterilovanou okurku, jeden do soutěže o Nejlepší rychlokvašku.

Letošní novinkou je soutěž v plnění zavařovací sklenice okurkami na čas a přesnost, do které se budete moci přihlásit přímo na místě (pořadatel si dle počtu přihlášených vyhrazuje právo pozastavit registraci soutěžících po naplnění jejich kapacit). Grilované speciality pro vás v tento den nachystá Farma rodiny Němcovy, hudby chtivým zahraje kapela Sešup a nestárnoucí Greenhorns s legendárním Janem Vyčítalem.

 

Okurka
image-1803

 

Letos nově se zemědělskou technikou

Součástí programu na Masarykově náměstí bude v pátek i sobotu výstava zemědělské techniky společnosti Agrall Bantice. „Přehlídku zemědělských strojů jsme do letošního programu Slavností okurek zařadili pro zpestření jako novinku. Věřím, že zaujme nejen dospělé, ale především děti, na které mohou stroje působit jako obrovské hračky,“ dodává s úsměvem František Koudela, ředitel pořádající Znojemské Besedy. K vidění budou sklízecí mlátička, sklízecí řezačka, traktory různých výkonových tříd nebo teleskopický nakladač.

Na Horním náměstí budou pro pobavení dětí přichystány i další atrakce. Zavítat zde můžete i do Kavárny POTMĚ Nadačního fondu Světluška – v úplné tmě se tak na okamžik vcítíte do světa nevidomých, kteří vás zde rádi obslouží jako v každé jiné kavárně.

 

Více informací o slavnostech také na www.znojemskabeseda.cz.