Popáté se otevřou dveře radnice veřejnosti

Ve čtvrtek 17. listopadu pořádá město Znojmo jubilejní pátý ročník Dnů otevřených dveří radnice. Kromě tradiční prohlídky svých reprezentativních prostor a neformální besedy se starostou organizátoři připravili i bohatý doprovodný program se spoustou novinek.

Ve vestibulu bude návštěvníky vítat cimbálová muzika Denár a malá ochutnávka Znojemského piva u příležitosti prvního výročí otevření pivovaru. Příležitost podívat se do pracoven starosty, místostarostů i tajemnice města, do zasedacích místností zastupitelů i radních se zájemcům naskýtá od 9.00 až do 12.30 hodin. Prohlídky budou probíhat každou půl hodinu. Nahlédnout mohou návštěvníci i do pamětní knihy nebo do kronik města, mezi kterými se objeví i ty, které jsou spojené s vinobraním: z roku 1966 (první vinobraní s průvodem tak, jak jej známe dnes), 1972 (historicky nejvíc návštěvníků – 123 500) a 1990 (první novodobé vinobraní).

Další aktivity čekají na návštěvníky v budově úřadu na Obrokové 10. Přístupná bude obřadní síň, matrika (kde bude možné nově zhlédnout reprodukce historických fotografií znázorňující prvního českého starostu Znojma Josefa Mareše a jeho pracovnu) i výstava výkresů z výtvarné soutěže, která bude umístěna do zdejší zasedací místnosti. Promítat se tu budou i nejnovější propagační filmy Znojma z dílny VideoBrothers.

Doprovodný program se letos nese v duchu 790. výročí od povýšení Znojma na královské město. Na znojemském hradě bude možné navštívit výstavu soutěžních prací studentů znojemských středních škol v soutěži Poznáváme Znojmo aneb 790 let královského města či zúčastnit se tvůrčí herny pro malé i velké pod názvem Znojmo a jeho proměny v čase. Na 10:30 připravilo Jihomoravské muzeum speciální výklad na nádvoří hradu s názvem Historie v kostce, kterou by si neměl nechat ujít nikdo, kdo by se chtěl dozvědět něco o dějinách hradu i města. Také zmiňovaná výtvarná soutěž pro děti se nese v duch oslav – tématem je Královské město Znojmo (předání cen proběhne ve 14:00 v zasedací místnosti zastupitelstva na Obrokové).

Ti, kteří se budou chtít pokochat pohledem na Znojmo z výšky, mohou na ochozy Vlkovy věže a radniční věže vystoupit tento den zdarma. Připravená je také komentovaná prohlídka radničních věžních hodin.