Ples města Znojma láká na program i unikátní víno

Tradičně první kulturní akcí města Znojma je každým rokem ples a nejinak tomu bude i letos. Návštěvníky láká na program, hudební a taneční hosty, ale také na unikátní panenské víno z Rajské vinice. Ples města Znojma je totiž také první z dvanácti akcí, zařazených do projektu Znojmo 790. Po celý rok 2016, jenž patří oslavám 790. výročí od založení královského města Přemyslem Otakarem I., si Znojmo každý měsíc připomene jedno ze 12 století, které formovaly jeho tvář.

Ples města Znojma, který připadá na 23. ledna, je první mezi těmito dvanácti akcemi. V lednu, který má v rámci projektu Znojmo 790 symbolizovat 9. století, má totiž svůj počátek tradice Znojma coby vyhlášené vinařské metropole, neboť se tu v tomto období začaly zakládat první vinice. Na plese tak bude k zakoupení omezený počet lahví unikátního panenská vína, Veltlínského zeleného, z městské Rajské vinice se speciální etiketou.

Do prodeje bude během plesu nabídnuto 200 lahví, což odpovídá zhruba polovině z celkové množství sklizených hroznů z této vinice. Městskou vinici obhospodařuje od roku 2011 Vinařství Lahofer a dle nájemní smlouvy má město nárok na odkup poloviny všech vín vyrobených z hroznů z Rajské vinice. První úrodu jsme se proto rozhodli využít tímto symbolickým způsobem.

Ples města Znojma se koná v sobotu 23. ledna od 20:00 hodin ve společenském sále Dukla. „Večerem provede komik Karel Hynek, známý z pořadu Na stojáka, k tanci a poslechu zahrají JuniorBand Pohořelice a ABBA Revival. Se svou magickou show vystoupí Radek Bakalář, který navíc během rautu předvede tzv. table hopping, což je magie prováděná přímo mezi hosty. Své taneční umění ukáží finalisté soutěže Stardance 2015 a skvělí tanečníci: Jitka Schneiderová, herečka a znojemská rodačka, a její taneční partner Marek Dědík,“ láká návštěvníky plesu František Koudela, ředitel pořadatelské Znojemské Besedy. Na plese se bude také poprvé čepovat Znojemské pivo ze Znojemského městského pivovaru.

Přijďte si užít zářivý a nezapomenutelný večer! Předprodej vstupenek v Turistickém informačním centru Obroková nebo z pohodlí domova na www.vstupenkyznojmo.cz.

A Nezapomeňte! Panenské víno unikátně propojené s oslavami výročí založení královského města Znojma si můžete zakoupit pouze na plese! Více informací nejen o unikátním víně z Rajské vinice naleznete na www.znojmo790.cz v sekci Akce.

Nahlédnutí do historie: Leden – průlet 9. stoletím

Velkomoravské zakládání vinic

Znojmo je jednou z hlavních vinařských oblastí v České republice a tradice Znojma coby vyhlášené vinařské metropole má svůj počátek v této době. Díky archeologickým nálezům totiž víme, že staří Moravané zde pěstovali vinnou révu. Již v 9. století bylo Znojmo nejmocnější pevností na západní hranici říše starých Moravanů, později nazvané Velká Morava. Patřilo také k prvním místům v zemi, kde se díky pasovským misionářům a později cyrilometodějské misi uchytilo křesťanství. Život byl v té době soustředěn na Hradišti, či jak stojí psáno v nejstarších listinách, na Hoře sv. Hippolyta.

Zakládání vinic si připomeneme na Plese města Znojma. Výhradně zde se budou prodávat unikátní panenská vína z Rajské vinice.

lahevsm
image-1126