Oslavy Znojmo 790 a vinobraní: mince, 3D logo a ohňostroj

Oslavy 790. výročí od povýšení Znojma na královské město se promítnou i do největší kulturní a vinařské akce. „Téma oslav najdeme v rámci vinobraní na 3D logu, na mincích a v rámci velkolepého sobotního ohňostroje,“ přibližuje místostarosta Znojma Jan Grois.

3D logo Znojmo 790, které v srpnu zdobil motiv okurek a které se přes prázdniny nacházelo u rotundy sv. Kateřiny, se na vinobraní přesune do klidové zóny na ulici Přemyslovců a převlékne kabát. Nově jej bude zdobit motiv hroznů. „Logo Znojmo 790, jak jsme již avizovali, ponese rovněž 10 000 stříbrných a 200 zlatých mincí, které v rámci průvodu budou rozhazovat král a jeho družina,“ doplňuje Grois. „Kdo nebude mít štěstí a minci nechytí, může si jednu z 500 ks stříbrných mincí, které půjdou do prodeje, zakoupit v neděli o vinobraní. K dostání budou na 4 místech za 50 korun,“ dodává Grois. K zakoupení budou na Turistických informačních centrech na Obrokové ulici a na Jižní přístupové cestě k rotundě a hradu, na pokladně znojemského podzemí a na pokladně radniční věže.

Největší stopu oslav povýšení Znojma na královské město ponese velkolepý 15 minutový ohňostroj, který se nad historickým centrem rozzáří v sobotu večer. „V letošním roce je téma komponovaného ohňostroje Hvězdná záře nad královským městem a je poctou městu, které vévodí kraji už více než 790 let. Přímo na náměstí se mimo jiné objeví světelný motiv 790,“ říká Jana Alexová, produkční pořádající Znojemské Besedy.

Ohňostroj bude mít tři části: Poselství věků, Jak na zemi, tak na nebi a Duch města pod zářící oblohou. Na závěr ohňostroje noční oblohu osvítí zlatý brokátový déšť. Čeká nás opravdu jedinečná podívaná,“ shrnuje Alexová. Zkrácená verze tohoto libreta bude rovněž promítána na LED obrazovkách na Masarykově náměstí. Ohňostroj připravovaný skupinou Theatrum Pyroboli je také unikátní svou koncepcí propojení výškových světelných efektů s motivem efektů odpalovaných z pranýře umístěného v prostoru kašny přímo na náměstí.

Znojemské historické vinobraní je největším svátek vína v České republice. Letos se koná od 16. do 18. září. Třídenní multižánrový program bude probíhat na celkem dvanácti scénách a tradičně nabídne nejen unikátní průvod krále Jana Lucemburského, ale také mimořádně kvalitní hudební program. Tentokrát na vinobraní přivítáme kapely Divokej Bill, Jelen, IMT Smile nebo Katapult, vystoupí i skvělí bratři Ebenové nebo zpěvačky Barbora Poláková, Marta Jandová a Eva Pilarová. V pátek a sobotu se bude vybírat vstupné, nedělní program bude pro všechny zdarma. Permanentku v předprodeji je možné zakoupit přes síť Ticketpro a v Turistickém informačním centru v Obrokové ulici ve Znojmě. Více informací na www.znojemskevinobrani.cz.