V červenci se oslavy 790. výročí od povýšení Znojma na královské město přehoupnou do své druhé poloviny a opět budou lákat nejen sportovce, ale i místní a turisty na ojedinělou akci. Město bude 8. července hostit unikátní závod Znojmo Extreme 790. „Červenec symbolizuje v našem speciálním kalendáři akcí 15. století, tedy období výstavby radniční věže – dnešní chlouby a dominanty Znojma. Výstavbu radniční věže si připomeneme extrémním závodem ve výběhu na radniční věž, ve kterém budou mít běžci za úkol v týmu zdolat symbolických 790 schodů,“ říká místostarosta Znojma Jan Grois.

Závod Znojmo Extreme 790 organizuje město ve spolupráci s Rabbits Znojmo, spolkem sportovců, kteří se pravidelně účastní závodů Spartan race, běžeckých závodů a dalších sportovních klání. „Závodů ve výběhu do schodů je v republice více, avšak ten znojemský je jedinečný hned v několika ohledech. Běhá se na téměř 600 let starou věž. Na závodníky čekají různé druhy schodů – klasické, točitě, dřevěné; snížené podhledy, prach i zhoršená viditelnost. Otestujeme tak nejen adrenalin sportovců, ale také jejich šikovnost a obratnost,“ dodává Jakub Šigut z Rabbits Znojmo.

Foto1
image-1644

Znojmo Extreme 790 se bude konat v pátek 8. července, přičemž registrovat se na něj budou moci od dnešního dne přes speciální web Extreme790.cz, kde najdou zájemci i podrobnosti. Závodit se bude ve 3-5 členných týmech ve 3 kategoriích (mužské, ženské, smíšené). Každý tým zdolá dohromady 790 schodů – v pětičlenném týmu to znamená pro každého vyběhnout 158 schodů, což odpovídá zhruba 10 patrům v paneláku. Zdolat radniční věž však určitě nebude tak jednoduché.

Závod je otevřen všem, kteří si chtějí vyzkoušet něco nového a jedinečného. Poměřit si síly v této disciplíně si budou moci sportovci, kteří se jinak nepotkávají. Jedním z těch, kteří složí tým a budou zdolávat radniční věž, jsou američtí fotbalisté ze Znojmo Knights. „Naše tréninky i zápasy bývají opravdu pestré, nicméně výběh na znojemskou radniční věž určitě nebude žádnou procházkou. Bude zajímavé vyzkoušet si naši rychlost, zdatnost a obratnost v disciplíně, kterou si vlastně nemůžete pořádně natrénovat,“ říká Tomáš Volf, Running Back znojemských rytířů. Natrénovat si výběh opravdu nebude možné, závodníci ale budou mít možnost si trať dopoledne před závodem projít.

„Oslovit hodláme i další znojemské kluby, složit tým ale mohou i jednotlivci – kamarádi, kolegové z práce, kdokoliv. Zároveň věříme, že se závod stane lákadlem i pro sportovce z jiných koutů republiky. Určitě se jedná o zajímavou možnost, jak do Znojma dostat určitou skupinu lidí, která by k nám na jih Moravy možná jinak nezavítala. Z pátečního závodu se může stát hezký prodloužený víkend strávený ve Znojmě a okolí,“ doplňuje Grois.

Součástí závodu bude i doprovodný program, kterými chtějí organizátoři přilákat i fanoušky a diváky. „Pracujeme na tom, abychom mohli divákům přenést online závod z útrob radniční věže, který budou moci sledovat přímo na Obrokové ulici. Chceme přenášet také aktuální časy závodníků. Bude určitě zajímavé sledovat, jak se mění pořadí jednotlivých týmů, neboť vybíhají vždy první závodníci z každého týmu, pak druzí z každého týmu atd. O vítězích bude jasno opravdu až v samotném závěru závodu,“ vysvětluje Šigut. Počítá se také s programem pro děti, ochutnávkou vína nebo kávy. Kdo bude chtít, bude se moci dozvědět více i o zdravém životním stylu nebo sportovní výživě.

„Rádi bychom, aby sportovci, ale i diváci ve Znojmě strávili příjemné odpoledne a užili si závod. Extrémní výběh na šest století starou věž tu nemáme každý den,“ uzavírá Grois.

Nahlédnutí do historie: Červenec – průlet 15. stoletím

Výstavba radniční věže

Na konci 14. století vystřídal na českém trůnu silného Karla IV. slabý král Václav IV. a se začala zmítat v problémech. Jejich vyústěním bylo upálení mistra Jana Husa a následné husitské války. Husitskými válkami prošlo Znojmo jako věrná katolická bašta císaře Zikmunda Lucemburského relativně bez úhony. Husité město nedokázali dobýt, vypálili však všechna tři předměstí (Horní, Prostřední, Dolní) i bohatý klášter v Louce. Sám císař Zikmund ve městě v prosinci 1437 umírá. Obyvatelé Znojma se proto rozhodli zdokonalit a rozšířit obranný systém Znojma. Jeho nejpevnější částí byla Dolní brána, které dominovala dodnes dochovaná Vlkova (Vlčí) věž. V roce 1448 dokončili stavbu do nebe se tyčící štíhlé radniční věže, perly znojemské pozdní gotiky, ze které jsou při hezkém počasí vidět dokonce i Alpy. Radniční věž je dodnes ikonou města a je symbolem Znojma obdobně jako v Paříži Eiffelovka.

Radniční věž-e
image-1645

Znojmo Extreme 790

Výstavbu radniční věže si v červenci připomeneme extrémním závodem, v němž budou mít za úkol běžci vyběhnout 5×158 schodů za sebou na čas na radniční věž. Každý tým tak bude muset zdolat symbolických 790 schodů.

Extreme790
image-1646