V pátek 12. února se odehraje na zimním stadionu ve Znojmě unikátní hokejová bitva. Tváří v tvář proti sobě nastoupí hokejové týmy Znojma a Brna, aby se utkaly o pohár hejtmana Jihomoravského kraje. Výjimečný hokejový zápas je součástí letošních oslav 790 let založení královského města Znojma.

„Motto našich celoročních oslav k 790 letům povýšení na královské město zní: Proleťte se slavnými staletími Znojma. Ve své historii svedli Znojmáci mnoho slavných bitev. Napadlo nás, že bychom si mohli válečnickou historii a tradici našeho města připomenout hokejovou bitvou týmů, které se běžně nepotkávají,“ vysvětluje nápad uspořádat zápas Znojmo-Brno místostarosta Znojma Jan Grois. Únor symbolizuje v avizovaném speciálním kalendáři akcí výročí 790. let 10. století – tj. století, kdy Znojmo zažilo první slavnou bitvu. Jednu slavnou, avšak přátelskou sportovní bitvu tak zažijeme v únoru ve Znojmě i v roce 2016.

Po dohodě s oběma kluby je zápas naplánován v době reprezentační pauzy na pátek 12. února od 18:30 na zimním stadionu ve Znojmě. Přímý přenos nabídne televizní stanice SPORT 5. „Chtěl bych v první řadě poděkovat oběma klubům za to, že do toho s námi šli. Myslím, že zápas nabídne zajímavou konfrontaci mezi týmem z mezinárodní EBEL ligy a špičkovým mužstvem české Extraligy. Pro diváky to bude opravdový sportovní svátek,“ dodává Grois.

Speciální poděkování patří i hejtmanovi Jihomoravského kraje Michalu Haškovi, který je velkým fanouškem ledního hokeje, duel zaštítil svým jménem a vítězi prestižního utkání věnuje speciální pohár.

„Věříme, že nás přijdou podpořit všichni hokejoví fanoušci a že uvidíme opravdu atraktivní zápas,“ komentuje utkání Petr Veselý, manažer klubu HC Orli Znojmo. O tom, že domácí berou utkání velmi vážně, svědčí i fakt, že hokejisté nastoupí k duelu ve speciálních dresech ke znojemskému 790. výročí a jsou vyrobené pouze pro tento zápas. „Jsme velmi rádi, že jsme mohli do těchto oslav zapojit, je to pro nás velkou ctí,“ dodává.

Na zápas se těší i samotní hokejisté. „Pro každého hráče je lepší hrát než trénovat, proto věřím, že utkání s Kometou bude pro nás i dobrou přípravou na play-off. Hlavně ale doufáme, že to bude sportovní zážitek pro naše fanoušky. Hokej hrajeme pro ně, a tak bereme tento výjimečný zápas jako poděkování fanouškům za podporu v rámci celé sezóny,“ doplňuje znojemský odchovanec Jan Lattner.

Předprodej vstupenek odstartuje v pondělí 1. února na pokladnách znojemského zimního stadionu a bude probíhat ve více vlnách. Až do soboty si budou moci lístky přednostně zakoupit majitelé permanentních vstupenek Orlů. Od neděle 7. 2. budou lístky v prodeji i ostatním zájemcům. Internetový prodej případných zbylých vstupenek bude probíhat od středy 10. 2. Z technických důvodů nejsou vstupenky v prodeji v hrací dny EBEL. Více info o vstupném a prodeji na www.hcorli.cz.

Každý, kdo si vstupenku koupí, obdrží i speciální fandící dárek – placku Orlů s logem 790. Vybrané vstupné půjde v plné výši na dobročinné účely, a to jak subjektům ve Znojmě, tak subjektům z Brna.

Nahlédnutí do historie: Únor – průlet 10. stoletím

První slavná bitva

Znojmo se se svojí polohou na křižovatce obchodních cest na přechodu mezi úrodným jihomoravským úvalem a Českomoravskou vrchovinou stalo v minulosti dějištěm mnoha významných bitev. K první došlo kolem roku 950. K opevněnému Hradišti sv. Hippolyta přitáhli tehdy ještě divocí Maďaři, postrach celé střední Evropy. Nepřátelské obléhání způsobilo značné škody, nicméně Maďaři odtáhli s nepořízenou a život na Hradišti pokračoval brzy dále. V následujících staletích se o Znojmo bojovalo ještě mnohokrát a v těžkých časech se vždy tříbila odvaha i odolnost Znojemských. V 21. století se slavné znojemské bitvy odehrávají naštěstí už pouze na sportovních kolbištích.