Leden – průlet 9. stoletím: velkomoravské zakládání vinic

Znojmo je jednou z hlavních vinařských oblastí v České republice, a tradice Znojma, coby vyhlášené vinařské metropole, má svůj počátek v této době. Díky archeologickým nálezům totiž víme, že staří Moravané zde pěstovali vinnou révu. Již v 9. století bylo Znojmo nejmocnější pevností na západní hranici říše starých Moravanů, později nazvané Velká Morava. Patřilo také k prvním místům v zemi, kde se díky pasovským misionářům, a později i cyrilometodějské misi, uchytilo křesťanství. Život byl v té době soustředěn na Hradišti, či jak stojí psáno v nejstarších listinách, na Hoře sv. Hippolyta.

Zakládání vinic si připomeneme na Plese města Znojma. Zde se budou prodávat výhradně unikátní panenská vína z Rajské vinice.

Ples města Znojma a Veltlínské zelené z Rajské vinice

První vlaštovkou mezi akcemi je Ples města Znojma, který připadá na sobotu 23. ledna. V lednu, tedy v 9. století, má totiž svůj počátek tradice Znojma coby vyhlášené vinařské metropole, neboť se tu začaly zakládat první vinice. Na plese proto budou k zakoupení unikátní panenská vína z městské Rajské vinice se speciální etiketou.

Prodávat se bude 200 lahví, což odpovídá zhruba polovině z celkové produkce. Městskou Rajskou vinici obhospodařuje od roku 2011 Vinařství Lahofer a dle nájemní smlouvy má město nárok na odkup poloviny všech vín z Rajské vinice. První úrodu Veltlínského zeleného jsme se proto rozhodli využít tímto symbolickým způsobem.

Základní informace o víně:

 • vyrobeno Vinařstvím Lahofer, a. s.
 • odrůda: Veltlínské zelené
 • viniční trať: Rajská zahrada
 • datum sběru: 10. 10. 2014
 • cukernatost: 21,2 °NM
 • množství. 480 kg
 • vyrobeno: 440 ks lahví
 • orientační hodnoty
  • panenské víno, moravské zemské víno
  • zbytkový cukr: 6,2 g/l
  • kyseliny: 6,5 g/l
  • alkohol: 11,5 %

lahev1sm
image-1072

Ples města Znojma se koná v sobotu 23. ledna od 20:00 hodin ve společenském sále Dukla. Večerem provede komik Karel Hynek, k tanci a poslechu zahrají JuniorBand Pohořelice a ABBA Revival. Se svou magickou show vystoupí Radek Bakalář a své taneční umění předvedou finalisté Stardance 2015 a skvělí tanečníci: Jitka Schneiderová, herečka a znojemská rodačka, a její taneční partner Marek Dědík. Přijďte si užít zářivý a nezapomenutelný večer! Předprodej vstupenek v Turistickém informačním centru Obroková nebo na www.vstupenkyznojmo.cz.

Nezapomeňte! Panenské víno unikátně propojené s oslavami výročí založení královského města Znojma si můžete zakoupit pouze na plese!

Banner---ples

Městská Rajská vinice

Znojmo se může pochlubit unikátní městskou vinici – je jí Rajská vinice v lokalitě Karolininých sadů na strmém, sluncem zalitém svahu končícím u řeky Dyje, hned pod impozantním chrámem sv. Mikuláše.

Svahy pod kostelem zlákaly vinaře už ve středověku, a tak se tu po staletí pěstovala réva vinná, a to až do poloviny 19. století, kdy se radní města rozhodli na stráních místo vinice vysázet romantický park s cestičkami, terasami a vyhlídkami do údolí Dyje. V dalších desetiletích stráně postupně zarostly náletovými dřevinami, akáty, různými keři a místo plánovaného lesoparku tu byla doslova džungle.

Roku 2011 došlo k revitalizaci Karolininých sadů, bylo zde vysázeno na 2 000 hlav révy vinné a na toto místo se přesunulo i nádherné sousoší Kalvárie, které stálo dříve u silnice u zdi kostela svaté Anežky u tzv. staré nemocnice. Vinici s odrůdami Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené obhospodařuje Vinařství Lahofer, které tu zřídilo také malý degustační stánek se svými víny.

Rajská-vinice
image-1073


Fotografie z Plesu města Znojma 2016

Více informací k plesu najdete v tiskových zprávách.