Květen – průlet 13. stoletím: Založení královského města


Ve 13. století Znojmo těžilo ze svého postavení hlavního moravského města. V prvních dvou desetiletích 13. století se znojemský hrad stal hlavní rezidencí moravského markraběte Vladislava Jindřicha, zakladatele poutních míst na Velehradě i ve štýrském Mariazell. Na dílo Vladislava Jindřicha navázal jeho starší bratr Přemysl Otakar I., král český. Strategický význam Znojma v zahraniční politice vůči rakouským Babenberkům byl nejspíš hlavním důvodem k založení královského města, opevněného mohutnými kamennými hradbami (1222–1226). Město král obdařil mnoha výsadami, čímž chtěl přilákat vyspělé řemeslníky a obchodníky zejména z oblasti bavorského a rakouského Podunají. Na popud sv. Anežky České daroval Přemyslův syn Václav I. roku 1240 staré znojemské proboštství na Hradišti křižovníkům s červenou hvězdou. Konečně Přemyslův vnuk Přemysl Otakar II. si Znojmo oblíbil při svých cestách do alpských zemí, kterým vládl. Po bitvě na Moravském poli bylo mrtvé tělo tohoto krále převezeno do přechodného hrobu právě do Znojma, do kláštera minoritů a klarisek, který na předhradí dříve založil.

Potkejte se s králem zakladatelem! Založení královského města nám v květnu připomene král Přemysl Otakar I., se kterým se budete moci potkat na Dětském dni 28. května v Horním parku ve Znojmě.

Dětský den - banner FB
image-1683

V květnu se můžete potkat s králem

Založení královského města Znojma ve 13. století, tedy vrchol oslav 790. výročí, si v květnu připomeneme setkáním s králem Přemyslem Otakarem I. Právě v květnu se dostáváme do památného roku 1226, kdy došlo k povýšení Znojma na královské město. Svým způsobem je tak květen jedním z nejvýznamnějších měsíců v letošním roce. A jak jinak jej oslavit než v přítomnosti samotného krále Přemysla Otakara I.!

Potkat se s králem, vyfotit se s ním, zasmát se s královským šaškem nebo usednout na královský trůn budou moci všechny děti v rámci Dětského dne, který ve Znojmě proběhne v sobotu 28. května. Horní park, Komenského náměstí a Střední park bude v tento patřit našim nejmenším a kromě spousty her, soutěží, zábavných atrakcí se mohou těšit právě na setkání s králem.

Nebojte se přijít v kostýmu princezny, prince nebo rytíře, v parku se totiž můžete vyfotit se samotným králem Přemyslem Otakarem I.!

V rámci Dětského dne se děti mohou těšit na opravdu bohatý celodenní program od 10:00 do 17:00 hodin. Na šesti stanovištích najdou soutěžní úkoly, za jejichž úspěšné splnění si odnesou odměnu. V parcích potkají nejen krále Přemysla Otakara I., ale také kejklíře a maskoty Boba a Bobka. V prostoru kolbiště se mohou těšit na kolotoč i houpačky a ve Středním parku na piknikovou zónu se zmrzlinou, cukrovou vatou, občerstvením a nápoji. Uvidí ukázku činnosti hasičů, policie i záchranářů. Na celodenní akci nebudou chybět hráči amerického fotbalu Znojmo Knights, HC Orli Znojmo, Agentura Sluníčko, Středisko volného času, Městské lesy, Cykloklub Kučera a další.

detský den - tisková data.cdr
image-1684

Do historie povýšení Znojma na královské město můžete nahlédnout na stránce znojmo790.cz/historie.

Dětský den přilákal stovky dětí

Sobotní Dětský den přilákal do Horního a Středního parku, na Komenského náměstí i do Střediska volného času Znojmo stovky dětí.

Organizátoři v podobě Znojemské Besedy pro ně měli připravené nejen stanoviště, kde děti plnily různé úkoly, ale také třeba ukázku činnosti hasičů, policie i záchranářů nebo oblíbené postavy Boba a Bobka.

Jako připomenutí oslav 790 let od povýšení Znojma na královské město připravili organizátoři královský trůn i s postavou krále Přemysla Otakara I. Děti se tak mohly s králem nejen potkat, ale i vyfotit. A nechyběl ani jeho šašek.