Duben – průlet 12. stoletím: Znojmo hlavním městem Moravy


Ve 12. století byl znojemský hrad centrem politiky moravských Přemyslovců, často nezávislé na politice české. Kníže Litold se oženil s Idou, sestrou rakouského markraběte Leopolda III. Svatého, razil na hradě vlastní denáry, pro starousedlíky na předpolí založil kostel sv. Michala a pro nově příchozí osadníky z Podunají a z Frank zase kostel sv. Mikuláše. Po krátkém útlumu, způsobeném dobytím Znojma vojskem českého knížete Vladislava II. roku 1146, zažívá Znojmo největšího rozmachu za vlády Litoldova vnuka Konráda III. Oty, který nejenže s novým titulem markraběte ovládl celou Moravu, ale dosáhl roku 1189 i na trůn v Praze. O rok později založil pod Znojmem premonstrátské opatství Louka.

Navštivte královské město Znojmo!

Historický význam Znojma i současné možnosti, které město nabízí, přiblíží Znojemská Beseda a její partneři obyvatelům celé republiky. Znojmo je v současné době jednou z nejvýznamnějších turistických destinací Moravy, stejně jako bylo jednou z nejvýznamnějších oblastí ve 12. století. A je i stejně unikátní – Znojemskem od dubna brázdí Vinobus.

Znojmo se ukáže turistům. A nabídne jedinečnou novinku v podobě Vinobusu

V rámci oslav 790. výročí od povýšení Znojma na královské město se poprvé podíváme za hranice města a necháme na Znojmo nahlédnout turisty. Ve 12. století bylo Znojmo centrem Moravy. A i dnes je Znojmo jedním z nejvýznamnějších měst na Moravě. Je také jednou z nevyhledávanějších turistických destinací u nás, a tak se v dubnu zaměříme na propagaci královského města Znojma.

Panorama Znojma
image-1599

Znojmo je známé nejen svým krásným historickým centrem, památkami nebo krásným panoramatem, tyčícím se nad řekou Dyjí, ale také díky svým vínům a umu zdejších vinařů. Znojemsko je vyhlášené především bílými aromatickými víny. Skvělá vína dávají odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené, výborná jsou také Rulandské bílé, šedé i modré a Pálava. Do Znojma se za vínem jezdí nejen na vinobraní, do vinného sklepa nebo na putování, ale jako správná vinařská destinace nabízí turistům další služby. Informační centrum VOC Znojmo ve Vlkově věži slouží nejen jako místo pro získávání informací o vinařských akcích, ale vína tu můžete rovnou ochutnat nebo zakoupit. V nabídce dalších aktivit jsou například i speciální prohlídky města s degustací vín. Jedna unikátní novinka, která nemá nikde v republice obdoby, však odstartuje právě v dubnu – Znojemskem začne brázdit vinařský turistický autobus Vinobus VOC Znojmo.


„Město Znojmo je jedním z hlavních podporovatelů Vinobusu, proto jsme rádi, že jsme mohli spojit síly i v dubnu v rámci rozjezdu Vinobusu. Pro cestující máme připraveno několik překvapení,“ nastiňuje předseda VOC Znojmo František Koudela. „Kromě malého dárku od nás se mohou ti, kteří se vinařským autobusem svezou od 15. do 17. dubna, těšit na dárek od města – volnou vstupenku na radniční věž,“ doplňuje Koudela. „Naším cílem je, abychom návštěvníkům ukázali mimo vinic a okolí také krásy našeho města,“ vysvětluje společnou myšlenku místostarosta Jan Grois.


Prezentace Znojma jako turistické destinace však tímto nekončí. Na konci dubna se Znojmo představí v Praze v Turistickém informačním centru Czech Tourismu na Staroměstském náměstí. Propagovat se tu bude nejen Vinobus, ale také znojemské památky, zdejší gastronomie a kultura, pivo, přírodní krásy okolí, možnosti aktivní dovolené a v neposlední nejvýznamnější kulturní akce v čele se Znojemským historickým vinobraním. Pokračovat bude Znojmo i v krocích, které nastavilo minulý rok – v přípravě je billboardová kampaň podél dálnice D1 a na vybraných vlakových nádražích na vybraných místech naší republiky.

Královské město Znojmo a jeho okolí je ideálním místem pro výlety a dovolenou. Přesně takovou zprávu bychom chtěli turistům na začátku jejich sezony předat!

Tak jako je starověký svět znám svými sedmi divy, může se i město Znojmo pochlubit nesčetnými poklady. Při jejich objevování ale musíte počítat s tím, že Vám prsty na rukou stačit nebudou. Znojmo má totiž divů hned 77. Než se za nimi do Znojma vypravíte, přijměte malou ochutnávku.

Královské město Znojmo na mohutné skále nad řekou Dyjí bývá právem označováno za perlu jižní Moravy. Bohatá historie dýchá z každého jeho koutu – ostatně je to jedno z nejstarších měst České republiky, proslavené výrobou nakládaných okurek a pěstováním vinné révy a ovoce. Prosperující sídlo bylo cenným trumfem v rukou českých králů a moravských markrabat. Jeho důležitost od počátku 11. století podtrhovala blízká rakouská hranice i poloha na staré zemské stezce z Prahy do Vídně.

Historické centrum, obklopené fragmenty středověkých hradeb, je plné křivolakých uliček, romantických vyhlídek a stylových zákoutí.

Za vznikem znojemských divů ale nestojí jen mistři stavitelé, ale také příroda. Důkazem jsou oázy zeleně v srdci města, příměstské lesoparky i národní park Podyjí, který začíná těsně za městem.

Objevte Znojmo i vy! Více informací na www.objevteznojmo.eu.