Červenec – průlet 15. stoletím: Výstavba radniční věže


Za tzv. markrabských válek opanoval roku 1400 Znojmo nočním přepadem a lstí obávaný lapka Hynek z Kunštátu a Jevišovic, zvaný Suchý Čert, zastánce mladšího moravského markraběte Prokopa. Hynek sice ubránil město před Rakušany a Uhry roku 1404, děsil však znojemské měšťany natolik, že se jej záhy s pomocí staršího markraběte Jošta zbavili. Husitskými válkami prošlo Znojmo jako věrná katolická bašta císaře Zikmunda Lucemburského relativně bez úhony. Husité město nedokázali dobýt, vypálili však všechna tři předměstí (Horní, Prostřední, Dolní) i bohatý klášter v Louce. Sám císař Zikmund ve městě v prosinci 1437 umírá. Zkušenosti z válek posloužily měšťanům k zdokonalování a rozšiřování hradebního systému. Jeho nejpevnější částí byla Dolní brána, které dominovala dodnes dochovaná Vlkova (Vlčí) věž. V roce 1448 měšťané dokončili stavbu 80 metrů vysoké radniční věže, perly znojemské pozdní gotiky. Stinnou stránkou dějin města je ale vyhnání Židů v roce 1454.

 

Znojmo Extreme 790

Výstavbu radniční věže si v červenci připomeneme extrémním závodem, v němž budou mít za úkol běžci vyběhnout 5×158 schodů za sebou na čas na radniční věž. Každý tým tak bude muset zdolat symbolických 790 schodů. Více info na www.extreme790.cz.

Znojmo láká milovníky sportu, extrémních závodů a adrenalinu. Zdolají šest století starou věž

V červenci se oslavy 790. výročí od povýšení Znojma na královské město přehoupnou do své druhé poloviny a opět budou lákat nejen sportovce, ale i místní a turisty na ojedinělou akci. Město bude 8. července hostit unikátní závod Znojmo Extreme 790.

„Rádi bychom, aby sportovci, ale i diváci ve Znojmě strávili příjemné odpoledne a užili si závod. Extrémní výběh na šest století starou věž tu nemáme každý den,“ říká místostarosta Jan Grois.

Současná radniční věž
image-1720

Závod Znojmo Extreme 790 organizuje město ve spolupráci s Rabbits Znojmo, spolkem sportovců, kteří se pravidelně účastní závodů Spartan race, běžeckých závodů a dalších sportovních klání. „Závodů ve výběhu do schodů je v republice více, avšak ten znojemský je jedinečný hned v několika ohledech. Běhá se na téměř 600 let starou věž. Na závodníky čekají různé druhy schodů – klasické, točitě, dřevěné; snížené podhledy, prach i zhoršená viditelnost. Otestujeme tak nejen adrenalin sportovců, ale také jejich šikovnost a obratnost,“ vysvětluje Jakub Šigut z Rabbits Znojmo.

Tiskovka1
image-1721

Přihlaste se na závod!

Znojmo Extreme 790 se bude konat v pátek 8. července, přičemž registrovat se na něj můžete přes speciální web www.extreme790.cz, kde najdete i podrobnosti. Závodit se bude ve 3-5 členných týmech ve 3 kategoriích (mužské, ženské, smíšené). Každý tým zdolá dohromady 790 schodů – v pětičlenném týmu to znamená pro každého vyběhnout 158 schodů, což odpovídá zhruba 10 patrům v paneláku. Zdolat radniční věž však určitě nebude tak jednoduché.

Závod je otevřen všem, kteří si chtějí vyzkoušet něco nového a jedinečného. Poměřit si síly v této disciplíně si budou moci sportovci, kteří se jinak nepotkávají. Jedním z těch, kteří složí tým a budou zdolávat radniční věž, jsou američtí fotbalisté ze Znojmo Knights. „Naše tréninky i zápasy bývají opravdu pestré, nicméně výběh na znojemskou radniční věž určitě nebude žádnou procházkou. Bude zajímavé vyzkoušet si naši rychlost, zdatnost a obratnost v disciplíně, kterou si vlastně nemůžete pořádně natrénovat,“ říká Tomáš Volf, Running Back znojemských rytířů. Natrénovat si výběh opravdu nebude možné, závodníci ale budou mít možnost si trať dopoledne před závodem projít.

Postavte se také na startování čáru a vyzkoušejte si tento unikátní závod! Pro vás, co nejste ze Znojma, se z pátečního závodu může stát hezký prodloužený víkend strávený ve Znojmě a okolí.

Plakát
image-1722

Doprovodný program

Součástí závodu bude i doprovodný program, kterými chceme přilákat i fanoušky a diváky. Pracujeme na tom, abychom mohli divákům přenést online závod z útrob radniční věže, který budou moci sledovat přímo na Obrokové ulici. Chceme přenášet také aktuální časy závodníků. Bude určitě zajímavé sledovat, jak se mění pořadí jednotlivých týmů, neboť vybíhají vždy první závodníci z každého týmu, pak druzí z každého týmu atd. O vítězích bude jasno opravdu až v samotném závěru závodu. Počítá se také s programem pro děti, ochutnávkou vína nebo kávy. Kdo bude chtít, bude se moci dozvědět více i o zdravém životním stylu nebo sportovní výživě.

Startovné pro Terezku

Znojmo Extreme 790 se navíc řadí k akcím, které chtějí pomoci dobré věci. Výtěžek ze startovného poputuje Terezce Faktorové – desetileté holčičce z Únanova, která už dva roky bojuje s juvenilní dermatomyozitidou: ojedinělou zákeřnou nemocí, která jí prakticky znemožňuje normální život.

Radniční věž: štíhlá královna středověkého města

Ikona Znojma, symbol jeho slavné historie, nejkrásnější ukázka znojemské pozdní gotiky – to je radniční věž. Na objednávku zdejších konšelů byla postavena v letech 1445-1448 kamenickým mistrem Mikulášem ze Sedlešovic. Unikátní, subtilně působící hranolová věž je zastřešena neobyčejně složitou a dynamickou konstrukcí se dvěma úrovněmi ochozů, ozdobenou osmi menšími vížkami a vysokým středovým jehlanem se zlatými báněmi a praporci.

Obrázek „Střelecký terč zachycující události na konci oprav radniční věže v roce 1833“ je ze sbírek Jihomoravského muzea ve Znojmě.
image-1723

Obrázek „Střelecký terč zachycující události na konci oprav radniční věže v roce 1833“ je ze sbírek Jihomoravského muzea ve Znojmě.

Střechu znojemské radniční věže můžeme jistě označit za jednu z nejmistrnějších ukázek pozdně-gotické architektury a tesařství v rámci celé České republiky. Původní břidlicová krytina byla již roku 1592 nahrazena z praktických důvodů krytinou měděnou. Z ochozů věže (veřejnosti je dnes přístupný pouze dolní) bylo možno udržovat výborný přehled o dění v celém městě a jeho širokém okolí. Věž tedy fungovala jako ústřední nervový bod organismu městského opevnění Znojma. Byla nepostradatelnou hláskou, odkud bylo možné spatřit jakýkoli pohyb nepřítele v okolí města, zejména v široce otevřené krajině na jih od města, kudy probíhá moravsko-rakouská hranice.  www.objevteznojmo.eu.

Vyšlápněte i vy schody radniční věže, odkud se vám naskytne nejkrásnější pohled na celé město i na široké okolí!

OTEVÍRACÍ DOBA

Květen, červen, září denně 9.00 – 12.30 13.00 – 17.00
Červenec – srpen denně 9.00 – 12.30 13.00 – 18.00
Říjen – duben ÚT – NE 10.00 – 12.30 13.00 – 16.00

Polední přestávka:    12.30 – 13.00
Poslední vstup:        30 min před zavírací dobou

KONTAKT
[email protected], +420 739 389 094
www.znojemskabeseda.cz/radnicni-vez


Reportáž ze Znojmo Extreme 790: parádní atmosféra, skvělé výkony i dobré srdce

Unikátní závod ve výběhu na radniční věž – Znojmo Extreme 790, který je součástí oslav 790. výročí od povýšení Znojma na královské město, přinesl parádní atmosféru i skvělé sportovní výkony. Hlavně ale ukázal dobré srdce všech zúčastněných. „Děkujeme všem za skvělou atmosféru na závodě. Díky vám všem jsme mohli společně předat šek s výtěžkem ze startovného Terezce Faktorové, pro kterou byl celý den velkým zážitkem a velkou vzpruhou v boji se zákeřnou nemocí,“ podotkl místostarosta Znojma Jan Grois. „Velké díky patří také celému Rabbits Znojmo v čele s Jakubem Šigutem a Zdeňkem Brabcem za spoluorganizaci. Nemohli jsme najít lepšího partnera,“ dodává Grois.

Na závodní trať se postavilo celkem 29 tří- až pětičlenných týmů, které ve třech kategoriích (muži, ženy, smíšené) bojovaly o nejrychlejší výběh na znojemskou dominantu. Více než polovina závodníků zvládla 158 schodů věže v čase do jedné minuty, což je obdivuhodný výkon.

„Je skvělé, že se na startu závodu sešla většina znojemských sportovců z různých klubů a s různým zaměřením. Není moc příležitostí, kde se mohou potkat hokejisté, florbalisté, atleti, fotbalisté třeba s týmy, které jsou složené z rekreačních sportovců, jako jsou ti z Rabbits Znojmo nebo Hany Bany. Klaním se přede všemi, kteří se závodu účastnili a dali do něj všechno. Zdolat šest století starou radniční věž s různými tipy schodiště, kde není moc vidět a kde panovalo vzhledem k počasí pěkné vedro, opravdu není jednoduché,“ shrnuje závod za spoluorganizátory z Rabbits Znojmo Jakub Šigut.

Před samotným vyhlášením vítězných družstev a jednotlivců přišel na řadu asi nejkrásnější a zároveň nejdojemnější okamžik celého dne. Výtěžek ze startovného, darovací šek na 10 150 korun, předali společně místostarosta Jan Grois a za Rabbits Znojmo Jakub Šigut a Zdeněk Brabec desetileté Terezce Faktorové, která už dva roky bojuje se zákeřnou nemocí, vzácnou juvenilní dermatomyozitidou. Terezka se v blízkosti zúčastněných závodníků pohybovala celé odpoledne, byl to pro ni nezapomenutelný zážitek.

„Slovy nedokážu vyjádřit pocity, které s Terezkou prožíváme. Celá akce je pro nás velkou psychickou podporou. Vědomí, že jsou mezi námi lidé, kterým není lhostejný osud toho druhého, obzvlášť když se jedná o sportovní talent, hřeje na srdíčku. Děkujeme vám všem – městu Znojmu, Rabbits Znojmo, všem závodníkům i všem dalším, kteří se kolem závodu pohybovali. Odvedli jste kus skvělé práce, díky které se srdce jedné malé holčičky opět raduje. A radovat bude i nadále, kdykoliv si na Vás všechny vzpomene. Darovanou finanční částku použijeme na terapii s koňmi, jež Terezce pomáhá nejvíce,“ uvedla maminka Terezky Věra Faktorová.

A jak závod dopadl? Absolutně nejrychleji mezi muži radniční věž vyběhl Jakub Šigut z týmu Rabbits Znojmo (45,6 s), mezi ženami zazářila Romana Smolková (1 min). Pořadí týmů v jednotlivých kategoriích bylo následující:

ŽENY

Umístění Team Celkový čas
1. Hany Bany 00:05:31.02
2. Hasičky Miroslav 00:06:14.07
3. Hasičky Únanov 00:06:37.14

SMÍŠENÉ

Umístění Team Celkový čas
1. BBK Street Workout team 00:04:47.05
2. Brabčáci 00:04:49.61
3. Rychle a zběsile 00:05:02.54

MUŽI

Umístění Team Celkový čas
1. Florbal Znojmo 00:04:24.48
2. Znojmo Knights 00:04:27.72
3. SC Znojmo 00:04:30.12

Podrobné výsledky závodu naleznete na www.extreme790.cz v sekci Výsledky. Fotogalerii naleznete na facebooku Znojma a na www.extreme790.cz.