Červen patří ve Znojmě pivu a oslavám

Letní červnový měsíc bude ve Znojmě ve znamení oslav, a to doslova. V rámci 790. výročí od povýšení Znojma na královské město se v červnu dostáváme symbolicky do 14. století, které bylo pro město ve znamení rozkvětu, oslav, vaření piva a výroby vína. „V červnu se tak ve Znojmě bude hodovat na Pivních slavnostech. Na výběr bude nejen bohatý hudební program, ale především nepřeberné množství druhů piv od velkých pivovarů až po ty nejmenší,“ říká místostarosta Znojma Jan Grois.
Pivní slavnosti, které připadnou na sobotu 11. června, pořádá Znojemská Beseda ve spolupráci se společnostmi Heineken a Znojemský městský pivovar hned na třech místech – na Horním náměstí, Václavském náměstí a na tzv. Pivní promenádě.

PivniSlavnosti1
image-1769

„Znojmo sice je vinařské město, ale pivo k němu historicky patří také. Vždyť se tu vaří už sedm století,“ dodává Grois.  „Ať už vezmeme třeba značku Hostan, která dostala svůj název podle místního sládka s právem várečným, nebo Znojemské pivo, které se v místním pivovaru vaří nyní. Znojmákům i turistům chceme vzkázat, že stejně jako umíme vyrobit výborná vína, umíme uvařit i dobré pivo,“ doplňuje Grois.

A co návštěvníky Pivních slavností čeká? Na Horním náměstí se mohou těšit na piva společnosti Heineken – k ochutnávce bude Hostan (sládek Hostan byl ostatně jedním z měšťanů, kteří ve 14. století ve Znojmě vařili pivo), Starobrno, Zlatopramen, Krušovice, Březňák, Desperados a různé druhy ciderů. Bude zde možné posedět v Pivní hospůdce, nepřehlédnutelné dominantě celé plochy náměstí.

K Pivním slavnostem neodmyslitelně patří i pořádná muzika. A tak kulturní program na Horním náměstí bude v režii oblíbených skupin jako Harlej, Vypsaná fixa či MIG 21. Hudební produkce, například od kapely Durman Durman nebo Morčat na útěku, bude znít i z druhého pódia na Václavském náměstí, kde budou k mání piva Znojemského městského pivovaru. Konkrétně Znojemská 11%, Znojemská 12%, Zetko 14% a Pšeničná 11%. Na Václavském náměstí budou mezi jednotlivými vystoupeními kapel probíhat také různé soutěže o ceny.

Přes Václavské náměstí, ulici Přemyslovců a Hradní až k rotundě povede letošní novinka Pivních slavností, takzvaná Pivní promenáda. „Na naši promenádu jsme pozvali i místní kolegy, kteří také vaří pivo. A to pivovar Dráteník, U Šneka a Zlatého Josefa,“ vyjmenovává ředitel Znojemského městského pivovaru Miroslav Harašta kolegy, jejichž výrobky zde najdou lidé k ochutnávce.

PROGRAM PIVNÍCH SLAVNOSTÍ

Horní náměstí:
14:00 Irnis + Phoenix
16:00 Mirai
18:00 Vypsaná fixa
20:00 Harlej
22:00 Mig 21

Václavské náměstí
13:00 Náhodný výběr
15:00 Donaha
17:00 Imodium
19:00 Durman Durman
21:00 Morčata na útěku

piváky náhleds
image-1770

Nahlédnutí do historie: Červen – 14. století

Století oslav

Ve 14. století střídají Přemyslovce na českém trůnu Lucemburkové. Strategické a bohaté Znojmo se na 15 let stalo cennou zástavou v rukou rakouských Habsburků, nejvážnějších uchazečů o trůn v Praze. Ze zápolení o nástupnictví ale nakonec vítězně vyšli Lucemburkové. Král Jan Lucemburský roku 1323 vydobyl město zpět a udělil mu další důležitá privilegia. (Právě na počest krále Jana napíše František Koukal v 60. letech 20. století svůj scénář k historické slavnosti vinobraní). Na důkaz usmíření s Rakousy se ve Znojmě roku 1335 slavila slavná královská svatba, která však skončila tragickým požárem města i hlavního kostela. Syn Jana Lucemburského, tehdy mladý moravský markrabě a později slavný římskoněmecký císař Karel IV., Znojmo odškodnil založením výstavného gotického chrámu sv. Mikuláše, na kterém posléze pracovali nejlepší kameníci z Vídně a Prahy. Vedle dvou farních kostelů ve městě se o duchovní záležitosti staraly ještě řeholní instituce – sdružený klášter minoritů a klarisek na předhradí a klášter dominikánů na České ulici u Prostřední brány.

Ve Znojmě vaří pivo sládek Hostan, jeden z několika měšťanů s právem várečným.
Na vinicích v okolí města se ve velkém pěstuje vinná réva. V roce 1375 rozšířil císař Karel IV. znojemským měšťanům právo vyvážet víno z vlastních vinic do všech měst, městeček a obcí i na území Čech (ovšem s výjimkou Prahy), Lužice a Braniborska. Ve městě se stavěly již kamenné měšťanské domy, v nichž se skladovalo a šenkovalo znamenité víno, vypěstované v širokém okolí města, anebo vařilo a čepovalo pivo.

Přijďte se v červnu pobavit na Pivní slavnosti věnované 790. výročí založení královského města.