Listopad – průlet 19. stoletím: Století páry a národního obrození

Devatenácté století se i do historie města Znojma zapsalo jako dynamické období rozvoje průmyslu, železnice i spolkové činnosti. Mezi léty 1869 až 1871 vzniklo původní znojemské nádraží (zničené na konci druhé světové války) v rámci provozu Rakouské severozápadní dráhy propojující parními vlaky Prahu s Vídní a jen o pár let později založil ve Znojmě svoji slavnou keramickou továrnu Rudolf Ditmar (1878). Nejen továrny a parní lokomotivy posouvaly život znojemských občanů kupředu. Rychlé tempo století páry si udržela i znojemská kultura ducha i těla – vznikla znojemská tělocvičná jednota Sokola, vůbec první český spolek ve městě tzv. Beseda Znojemská (založená roku 1870 znojemským buditelem Janem Vlkem), ale i městské muzeum tj. dnešní Jihomoravské muzeum ve Znojmě (1878). A století velkého pokroku a rozvoje uzavřelo ve Znojmě slavnostní otevření nového městského divadla (1900), už tehdy vybaveného telefonem, elektrickým osvětlením i klimatizací.

Důležité mezníky 19. století a národního obrození si připomeneme na Noci divadel, která ve Znojmě proběhne v sobotu 19. listopadu.

divadlo-a-znojmo790
image-1979

Objevte kouzlo divadelní noci i historii 19. století

Sobotní noc 19. listopadu bude ve Znojmě i v celé Evropě věnována otevřeným divadlům a početné skupině jejich příznivců, kteří dostanou jedinečnou příležitost prohlédnout si prostory jindy divácké obci skryté a prožít neopakovatelný večer. Ve Znojmě se navíc stane i připomínkou důležitých událostí 19. století.

Noc divadel nabídne návštěvníkům Městského divadla ve Znojmě v komponovaném večeru od 17.00 do 22.00 hodin speciální program a výjimečné zážitky. V rámci Noci divadel si připomeneme národní obrození ve Znojmě, osobnost Jana Vlka i historii Znojemské Besedy, která vznikla právě v době národního obrození a za jejímž vznikem Jan Vlk stál. V podání dětí z hudební třídy 4. C ze ZŠ Pražská tu například zazní i píseň Přijde, jaro přijde, kterou Jan Vlk složil.

Návštěvníci divadla se mohou těšit na Pohodu u baru – směs písní Jaroslava Ježka s texty Voskovce a Wericha, semaforské písničky i muzikálové melodie. Zájemci budou moci nahlédnout do prostor v zákulisí, kde na ně budou mimo jiné čekat herci Divadelního spolku Rotunda. Znojemské žákyně oboru kosmetička nabídnou malování na obličej i večerní líčení.

Na jevišti milovníky tance potěší tanečníci z Tanečního a pohybového studia M&M. Chybět nebude ani krátká přednáška v podání scénografa Jaroslava Milfajta, tentokrát o konstrukci a stavbě divadel od konce 19. století do dnešních dnů. Ve 20.00 hodin se čeká překvapení, které má účastníky Noci divadel pobavit.

plakat-noc-divadel
image-1980

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo tvořivým způsobem v netradiční formě vždy třetí listopadovou sobotu již od roku 2008. K mnoha evropským státům se Česko připojilo prvním ročníkem Noci divadel 16. listopadu 2013. Zúčastnilo se jej osmdesát amatérských i profesionálních divadel a souborů z pětadvaceti měst a navštívilo jej přes 40 000 diváků.

Městské divadlo – zdařilá zmenšenina vídeňské Lidové opery

Staré městské divadlo, situované od zrušení kláštera klarisek v bývalé kapli sv. Bernardina ve Veselé ulici, bylo v 2. polovině 19. století v havarijním technickém stavu, a městská rada proto přemýšlela o výstavbě divadla nového, které by vyhovovalo technickým nárokům moderní doby a komfortu diváků i herců. Z několika návrhů vybralo znojemské zastupitelstvo v lednu 1899 projekt renomovaného vídeňského architekta Alexandra Grafa, jenž budovu situoval na prostranství dnešního náměstí Republiky. Stavba byla dokončena v bleskově rychlém čase, neboť první premiéra se konala již v září jubilejního roku 1900.

divadlo-1
image-1981

Pseudorenesanční budova Městského divadla byla po všech stránkách chloubou nového Znojma. Architekt Graf použil při koncipování exteriéru některých vzhledových prvků Jubilejního městského divadla ve Vídni (dnes Volksoper), které projektoval krátce předtím. Zatímco venkovní vzhled divadla zůstal pro nedostatek finančních prostředků poměrně střízlivý, v pseudorokokovém interiéru se na zlacených štucích stěn, stropu a balkónů nešetřilo. Překrásná malovaná opona s ústředním tématem U pramene poezie je dílem Vídeňanů Schalluda a Franka. Divadlo bylo od počátku vybaveno klimatizací, telefonem a elektrickým osvětlením. V letech 1992 až 2000 prošlo nákladnou rekonstrukcí (www.znojmocity.cz).

divadlo-2
image-1982

thumbnail of noc-divadel-info-k-historii

Ke stažení: něco k historii


Noc divadel přilákala šest set návštěvníků

Noc divadel, která se v Městském divadle Znojmo konala s podtitulem oslav 790. výročí od povýšení Znojma na královské město, nalákala nejednoho zvědavce. Během celého večera divadlem prošlo na šest set lidí, kteří si odnesli nejen výjimečné zážitky, ale mimo jiné i pamětní list k 25. výročí znovuobnovení Znojemské Besedy.

V rámci Noci divadel si návštěvníci totiž připomněli významné události i osobnosti 19. století ve Znojmě: na programu byla píseň Jan Vlka, buditele a zakladatele Besedy Znojemské, kterou zazpívaly děti z hudební třídy 4. C ze ZŠ Pražská. Připraven byl i malý kvíz, kdy nápovědu do něj mohli návštěvníci hledat v informačním materiálu, který dostali u vstupu.

Pak už bylo na programu mnohé: vystoupení tanečníků z Tanečního a pohybového studia M&M, povídání s Jaroslavem Milfajtem o stavbách divadel, hudební Pohoda u baru – směs písní Jaroslava Ježka s texty Voskovce a Wericha, semaforské písničky i muzikálové melodie. Velký úspěch mělo také stand up vystoupení herců Městského divadla v Brně. Všichni se také mohli podívat do zákulisí divadla a spatřit i krásnou malovanou oponu, která se spouští jen při výjimečných příležitostech.